Proje hakkında

ç  hikayeleri

Göçmenler, Yugoslavya´dan olsun, Türkiye´den olsun, iş bulup çalışmak amacıyla Avusturya´ya gelmeye başlayalı 50 yıldan fazla zaman geçti. Avusturya´nın, özellikle de Viyana kentinin gelişmesine iş göçünün  katkısı şüphesiz çok büyük. Bu nedenle, Viyana Belediyesinin Entegrasyon ve Çeşitlilikle sorumlu kurumu MA 17, Viyana Kent Müzesi ile işbirliği içinde „Migration Sammeln“ adı altında bir proje yapılmasına karar vermiştir.

Bu projenin hayata geçirilmesi için Initiative Minderheiten (Azınlıklar girişimi),  Forschungszentrum für historische Minderheiten (Tarihte Azınlıklar Araştırma Merkezi) ve Arbeitskreis Archiv der Migration (Göç Arşivi çalışma gurubu) görevlendirilmiştir. Şubat 2015 de başlayan ve  birbuçuk yıl sürecek olan projeyi Arif  Akkılıç, Vida Bakondy, Ljubomir Bratić ve Regina Wonisch´den oluşan ekip yürütmektedir.

Bu pilot projenin amacı, Viyana Kent Müzesi stoklarını genişletmek üzere, Yugoslavya ve Türkiye´den Avusturya´ya gerçekleşen iş göçünün tarihini belgeleyen, sergilenebilecek  obje ve fotoğrafları  toplamaktır. Özellikle birinci  nesil göçmenlerin anı ve belgelerinin muhafaza edilmesi, Viyana kentinin göç tarihini gelecek nesillere anlatabilmek  adına büyük önem taşımaktadır.

Projenin başarıya ulaşabilmesinin ve göç hikayelerinin  bütün çeşitliliğiyle toplanıp  belgelenmesinin yolu,  çeşitli göçmen guruplarıyla, derneklerle, basınla ve kurumlarla yoğun işbirliğinden geçmektedir.